Гонку лідерів часто вважають спринтом, у якому переможці керуються класичною формулою «швидше, вище, сильніше». Насправді ж особиста ефективність і планомірне досягнення цілей набагато більше нагадують марафон, де ключова ідея ─ максимальна оптимізація особистих ресурсів: завдань, часу, оточення і навіть ─ думок. Решту накриває хвилею невпинного інформаційного шуму, постійним стресом і, нарешті, неминучою хворобою хронічних «спринтерів» ─ емоційним вигоранням. Загнавши себе в кут, управлінці все частіше сходять з дистанції, їдучи практикувати дауншифтінг в країни південно-східної Азії.
Видатних результатів ─ як у бігу, так і в бізнесі ─ можна досягти виключно завдяки внутрішній дисципліні, регулярним тренуванням необхідних навичок і планомірному відточуванню стилю мислення і дій. Пропонуємо докладніше поговорити про базові стратегії особистої ефективності та їх тактичне застосування в повсякденному житті.
Стратегія перша: фокус на головному
Трапляється так, що менеджери з головою грузнуть у рутинних операційних завданнях, в той час як механізми та цілі, які могли б привести їх до супер результатів, припадають пилом непоміченими на столі. Найбільші можливості часто криються саме в тих ідеях, які ми залишаємо без уваги зважаючи на постійну зайнятість терміновими справами. Але щоб рухатися до наміченої мети, потрібно її побачити.
Тактика №1. Позначте для себе найважливіші завдання, які приведуть вас до бажаних результатів найкоротшим шляхом. Щодня ставте собі чесне питання: «Як те, що я роблю в даний момент, просуває мене до моїх цілей?»
 
Тактика 3:Виділяйте два дні на місяць на пряме виконання дій, які наблизять вас до головних цілей. Протягом цього часу вимикайте всі гаджети, не піднімайте трубку телефону, не відповідайте без особливої потреби на SMS та e-mail-повідомлення. Часом один день такого фокусування на головному може дати більше результатів, ніж кілька місяців роботи в звичному, завантаженому операційними завданнями, режимі.
Тактика №4. Дійте, не відкладаючи! Можна роками виношувати в голові чудову ідею, але якщо вона так і залишається ідеєю ─ це лише марна трата енергії і часу. Трансформація ідей у реальні дії ─ найкраща звичка, яку ви коли-небудь могли набути.
Стратегія друга: важливість ментального настрою (mindset)
Наполеон Хілл, 22 роки вивчаючи біографії найбагатших людей Америки, виявив, що їх об'єднує характерна риса ─ оптимізм, сподівання кращого. У кожній кризовій ситуації знаходити унікальну можливість для розвитку і зростання.
Тактика №1. Свідомо оточіть себе людьми, які завжди вас підтримують і надихають. Сміливо викреслюйте з оточення тих, хто негативно впливає на ваші думки і настрій.
Тактика №2. Починайте ранок з візуалізації цілей і позитивних настроїв (афірмації). Візуалізація ─ одна з ефективних технік досягнення результатів, її використовують у своїх тренуваннях навіть олімпійські чемпіони. Ентоні Роббінс, визнаний авторитет світового рівня з питань лідерства та особистої ефективності, щодня проводить ранковий ритуал ментального настрою на день, створюючи ресурсний стан духу і думок.
Тактика №3. Візьміть у звичку налаштовуватися на робочий лад, переглядаючи короткі надихаючі відеосюжети про стратегію особистої ефективності і супердосягнення (peak performance).
Стратегія третя: вихід із зони комфорту
 Про це сказано дуже багато, проте найбільш звичні механізми і патерни поведінки, звані зоною комфорту ─ це те, що утримує багатьох від реалізації своїх найкращих ідей і можливостей, не дає проявити себе і розкрити по максимуму свої таланти.
Тільки вийшовши із зони комфорту ─ почавши мислити, говорити і робити так, як ви ніколи не робили раніше, можна отримати якісно нові результати. Це ідеальний шлях до найвищої ефективності.
Тактика №1. Зробіть вихід із зони комфорту щоденною практикою. Поставте собі за мету: щодня здійснювати одну дію, яку ви б ніколи не зробили раніше. Розглядайте це як гру. Бренсон, Маск, Джобс, Баффет, Гейтс і багато інших яскравих представників бізнесу регулярно здійснювали дії, які виходили за рамки їх звичного алгоритму поведінки. Зрештою, це стало їх стилем мислення і привело до високих результатів у професійній діяльності та суспільного визнання.
Тактика №2. Святкуйте і дякуйте собі за кожну нову нестандартну дію. Вихід із зони комфорту ─ неприємний, і навіть часом болісний процес, що вимагає старанної практики на початку шляху.
Стратегія четверта: створення сприятливого оточення
Намагайтеся максимально проводити час із людьми, якості та навички яких ви хочете розвинути, з тими, хто є для вас прикладом. Якщо особисте спілкування неможливе ─ читайте про цих осіб, дивіться відео та інтерв'ю з їх участю.
В останніх наукових дослідженнях дзеркальних нейронів головного мозку згадується термін «емоційний вплив» (emotional contagion). Це означає, що ви автоматично вбираєте в себе всі емоції, стан і настрій тих людей, з якими взаємодієте.
Тактика №1. Виберіть п'ять особистостей, якими ви щиро захоплюєтеся. Це може бути як Річард Бренсон, так і просто ваш близький знайомий, особисті якості якого ви дуже цінуєте і поважаєте. Вивчайте біографії цих людей, зустріньтеся з ними особисто, якщо ці люди живі і доступні, і незабаром ви помітите, що в дійсності проявляєте якості характеру, настрій і стиль мислення цих людей. Я відчував це не раз на власному досвіді. Відвідавши семінар Далай Лами в Індії, де слухачі перебували тривалий час в безпосередній близькості з ним, я настільки просочився його спокоєм і добротою, що ще довго після цього легко і невимушено приймав рішення в складних ділових ситуаціях.
Тактика №2. Пам'ятайте і використовуйте формулу успіху американця Томаса Леонарда, одного із засновників персонального коучингу. На його переконання, складові успіху розподіляються так: 10% – знання і навички, 40% – це стиль мислення і 50% успіху в будь-якій справі – це ваше оточення!
Стратегія п'ята: постійне навчання
Ми живемо в безперервно мінливому світі, де знання дуже швидко застарівають. Щоб підтримувати високу ефективність, потрібно постійно розвиватися. Використовуйте кожну можливість навчитися чомусь новому.
Тактика №1. Складіть план індивідуального навчання на найближчі 12 місяців, визначте курси і програми, які ви хотіли б пройти протягом цього періоду. Відвідуйте доступні вам семінари, online-програми, курси на цікаву для вас тематику. Інвестиція в знання повинна стати вашим головним пріоритетом, як найнадійніша і найприбутковіша.
Тактика №2. Неважливо, якого ви віку і професійного рівня ─ початківець або власник великого бізнесу, застосовуйте до себе концепцію «Учень». Розглядайте себе як людину, якій завжди є чому повчитися. Навіть гуру бізнесу розширюють свій кругозір і свідомість, регулярно відвідуючи різні заходи. Це приносить не тільки актуальні знання, а й потрібні знайомства, а головне ─ натхнення для нових ідей і проектів.
Вищеназвані п'ять стратегій повинні стати базою ─ фундаментом для особистої ефективності і безперервного розвитку. Вони стосуються не тільки професійного, а й щоденного життя, особистих відносин, духовного зростання. Очевидно, що висока ефективність неможлива без здорового способу життя, правильного режиму дня і харчування, гармонійного балансу відпочинку і роботи. Все це, а також «стан потоку», коли людина виконує ту діяльність, яка приносить їй найбільше задоволення, і є тим самим набором технік, які допоможуть вам раз за разом досягати намічених цілей і легко і легко братися за нові.
                                                             Олександр Полянчук керуючий партнер executive recruitment компанії Alex Polin International